Víte už, co budete dělat po mateřské?

Víte už, co budete dělat po mateřské?

Znáte ten pocit, že nevíte, kam dál?Stalo se mi takhle jednou… Kráčím ulicí přes zastávku, kde stojí mladá žena s dítětem. Směřuje ke mně svůj zrak. Navazuje kontakt a ptá se, zda nevím, kde je na této ulici číslo 50. Nevím, ale snažím se pomoci. Na domě naproti je cedulka s číslem. Odkazuji ji na ni. Odpovídá, že je to třicet pětka, že to už ví. Že ale potřebuje vědět, kde je ta padesátka. Má se vydat doprava nebo doleva? Kterým směrem budou čísla růst?

Vypadá, že to myslí vážně. Pokračuji dál a přemýšlím, jestli tam zůstane stát do zítra v případě, že se neobjeví nikdo, kdo by jí ukázal správný směr.

Taky vás napadlo, že stačilo udělat pár kroků na kteroukoli stranu, aby zjistila, jestli má pokračovat nebo se vydat opačně?

Někdy jsme tak pohlcené svou situací, že nevidíme, jak jednoduché řešení ve skutečnosti je.

Když řešíme otázku, co budeme dělat dál po mateřské, můžeme být paralyzovány řadou věcí. Například pocitem, že naše rozhodnutí musí být trvalé a neměnné.

A může se stát, že rozumově si říkáme opak. Víme přece, že své rozhodnutí můžeme kdykoliv změnit. ALE… naše podvědomí počítá s úplně jiným scénářem. Říká nám, že pokud se rozhodneme „špatně“, bude to znamenat fatální chybu.

Vyrostly jsme ve společnosti, která nás naučila, že dělat chyby je špatné a že když chybu uděláme, čeká nás trest.

My však víme, že je lepší udělat kroky nějakým směrem a třeba zjistit, že jsme měli jít jiným. Ale nikdy bychom na to nepřišly, pokud bychom zůstaly stát na zastávce. Kdoví, jestli tam paní nestojí ještě dnes…

Je dobré uvědomit si jednu věc: Kdykoliv můžete směr své cesty změnit.

A pokud právě cítíte, že jste připravena udělat nějaký krok (i když nevíte ani jaké číslo domu hledáte), začněte bezpečně v kurzu pro maminky. Pomáháme klientkám navracet ztracené sebevědomí, dovednosti a nalézt směr, kterým se chtějí ubírat dále.

Lektorka Marta Štolfová, Attavena