Gramatické přehmaty očima lektora počítačového kurzu

Gramatické přehmaty očima lektora počítačového kurzu

V našich kurzech se zabýváme převážně odbornými počítačovými dovednostmi. Maminky, a nejen ony, čile procvičují klávesové zkratky a podmíněné funkce v excelu, vytvářejí vlastní webové stránky, e‑shopy a nápadité propagační materiály pro svoje virtuální firmy. Mohlo by se tedy zdát, že se vše točí jen kolem programů a dalších podobných „specialit“. Často se však počítačovou oklikou dostáváme také k ryze lingvistickým otazníkům. V tomto článku se podíváme na jeden poměrně hojně se vyskytující gramatický nešvar nejen některých klientů našich kurzů, ale i mnoha dalších počítačových pisatelů a někdy dokonce i samotných copywriterů.

ABY JSTE X ABYSTE

Jde o výraz „aby jste“chybný tvar slovesa být v podmiňovacím způsobu. Jen se dobře rozhlédněte a jistě brzy tuto chybu objevíte nejen v neformálních internetových diskuzích a facebookových příspěvcích, ale například i veřejných marketingových textech. V našich kurzech mimo jiné připravujeme naše klienty také na návrat na trh práce, a proto i zde je užitečné vědět, že taková chyba v životopise dobrý dojem rozhodně neudělá.

Správný tvar je tedy ABYSTE, nikoliv aby jste. V ostatních osobách je to pak ABYCHOM, nikoliv abysme či aby jsme, ABYCH místo aby jsem a v neposlední řadě ABYS místo aby jsi.

A jak je v našich kurzech zvykem, pro přehlednost ještě jednoduchá tabulka, abyste (a už nikdy aby jste) měli opravdu jasno:

Osoba

Číslo jednotné Číslo množné

1.

Bych, abych

Bychom, abychom

2. Bys, abys

Byste, abyste

3. By, aby

By, aby

Obdobných jazykových zlozvyků potká lektor počítačového kurzu nespočet a je to vždy dobrá příležitost, jak si rozšířit nepočítačové obzory. Tak pišme česky hezky!

Vaše lektorka Petra Bosáková, Attavena