Dudlík, rohlík a rock ‚n‘ roll! Kurzy přinášejí vzájemné obohacení, říká dlouholetý externí lektor Attaveny Milan Holub
Milan Holub patří mezi naše nejzkušenější externí lektory a již několik let vede workshopy pro naše klientky seberozvojových kurzů. Věnuje se především principům efektivní komunikace, typologii pracovních stylů a nenásilné komunikaci. Za tu dobu poznal Milan stovky rodičů (většinou maminek) a tím pádem i stovky jedinečných a inspirativních příběhů. O několik zajímavých postřehů se podělil i s námi.
ŽENY JSOU ÚŽASNÉ BYTOSTI
Neustále mě fascinuje, jak spolu hovoří dvě maminky, které se vidí poprvé v životě. Konverzace začíná tématem počasí, jaká byla cesta na workshop apod. A náhle se jedna zmíní o svých dětech. A v tu chvíli prozradí svoje dítě (nebo děti) i druhá maminka a mezi ženami přeskočí v jedné vteřině několik let jejich života. Podívají se vzájemně do očí a obě vědí, že ta druhá prožívala podobné zážitky s těhotenstvím, porodem, mateřstvím a kojením jako ona. Dialog se rázem posune o 100 pater výš a spříznění duší je maximální.
Muži jsou také úžasné bytosti. Jen mi přijde hodně líto, že když se v rozhovoru jeden z mužů zmíní o svých dětech, tak žádná jiskra mezi tatínky na téma „naše děti“ nepřeskočí (čest výjimkám). Marně jsem hledal, zda existuje téma, které by rezonovalo mezi muži. Dříve to bývala určitě vojna (kdo sloužil u kterého útvaru a zbraně). Dnes by se asi museli náhodně potkat dva velcí fanouškové stejného fotbalového klubu, nebo dva rybáři, aby „přeskočila jiskra“ a téma se na několik hodin stalo společným.
AKTIVITA „ERB RODINY“
Na kurzech preferujeme „vzdělávání hrou“ a „zážitkovou pedagogiku“, což je realizováno řadou praktických aktivit. Jednou z nich je vytvoření Erbu rodiny. Součástí erbu je i na spodním okraji tzv. „mašle“, do které mají maminky napsat nějakou často opakovanou větu v jejich rodině. Maminka 4 dětí z Plzně napsala na svůj erb heslo: „DUDLÍK – ROHLÍK – ROCK AND ROLL„. Žádali jsme vysvětlení. Autorka popsala pointu: „U nás často křičí některé z nejmenších dětí. Vždy zkontrolujeme, zda je suché, najedené a napité, oblečení neškrtí apod. A pokud je všechno v pořádku, dostane dítě dudlík. Pokud dudlík nepomůže, a dítě křičí dál, dostane rohlík. A když ani rohlík od křiku nepomůže, tak si s mužem pustíme svůj oblíbený rock and roll a začneme tančit v obýváku, protože jinak bychom se z toho všeho zbláznili.“ Od té doby vím, že je zdravé mít nějaký svůj rituál pro krizové situace, třeba DUDLÍK – ROHLÍK – ABBA (nebo JELEN či jinou oblíbenou kapelu). Druhé nezapomenutelné heslo přinesla maminka z Budějovic, která měla doma 3 věčně hladové syny + manžela. Stále vařila a pekla. A když vyndala z trouby jeden pekáč buchet a kontrolovala v troubě pekáč druhý, na prvním plechu již nezbyla žádná buchta – kluci se seběhli. Ale často přišel někdo poslední a rozbrečel se, že na něj nezbylo. Konejšivé (ale trochu drsné – čtenářky prominou) heslo rodiny znělo: „Z hladu se ještě nikdo neposral.“ I tato věta mi v životě hodně pomáhá – kdykoli mám málo jídla a hlad, tak vím, že to není problém, ale naopak velmi málo riskuji.
Milan Holub, externí lektor Attaveny
Autor o sobě
Na kurzech Attaveny nabízím maminkám nahlédnutí do principů efektivní mezilidské komunikace, typologii různých pracovních stylů, práci s námitkami a kritikou a principy nenásilné komunikace. A rád zvu účastnice ke sportovním a společenským hrám, při kterých nejde o vítězství “kdo s koho“, ale o RADOST ZE HRY A ZE ŽIVOTA.