Jak na Vánoce bez stresu? Stručný průvodce

Jak na Vánoce bez stresu? Stručný průvodce

Pohodové Vánoce bez stresu. Častý a stejně často nedostupný cíl pro mnoho z nás. Pojďte se podívat na pár jednoduchých rad, které Vám mohou v tomto vypjatém období pomoci.

Každý z nás Vánoce vnímá jinak, avšak věřím, že všichni si přejí prožít tyto svátky v pohodě a s těmi, které mají rádi. V období před Vánocemi jsme však všichni vystaveni stresovým faktorům, které nás ovlivňují, aniž si to někdy uvědomujeme. Působí na nás pozitivní stres neboli eustres, který nám pomáhá si přípravy na Vánoce užívat. Bohužel na nás díky velkému tlaku médií, sociálních sítí, obchodníků a našemu “musím” dopadá i negativní stres, neboli distres. Na stresové situace pak reagujeme útokem, útěkem nebo popíráním. Dobré je si stres uvědomit a naučit se s ním pracovat.

Když se na chvíli zastavíme, zavřeme si oči a několikrát se zhluboka nadechneme, můžeme si představit, jak bychom si přáli přípravy na Vánoce i samotné Vánoce prožít. Jaký by byl ten ideální stav? Užívejme si tu představu a uvědomme si, jak se při tom cítíme a co prožíváme. Líbí se Vám tato představa? Pokud chcete, zapište si vše podstatné, co Vás napadlo. A teď zpátky do reality. Zamysleme se nad tím, co v nás vyvolává krátkodobý i dlouhodobý stres související s vánočními svátky. Uvědomte si vše, co Vás stresuje a jak se při tom cítíte, jak v daných situacích reagujete a co si o tom všem myslíte. Pokud se to neslučuje s Vaší ideální představou, pojďme zjistit, jak to změnit!

Ivana Prokešová s rodinou

Položíme si dvě jednoduché otázky: Co v dané situaci potřebuji, abych se cítil(a) lépe? Co nejmenšího můžu udělat pro to, abych se cítil(a) lépe? Možná Vás v první chvíli napadne, co byste potřebovali od těch druhých, aby udělali, nedělali, říkali, neříkali… Jenže druhý není zodpovědný za to, jak se cítíte a druhého nezměníte. Nikdo nezná tak dobře Vaše potřeby jako Vy, a proto je potřeba hledat u sebe – co potřebuji já sám od sebe, co nejmenšího můžu udělat já sám.

Představte si třeba situaci, kdy jdete koupit dárky a všude jsou davy lidí, máte s sebou 2 malé děti, které chtějí jíst, pít, na záchod, je jim uvnitř teplo a zase venku zima a jediné co je zajímá je hračkářství za rohem, do kterého Vy vůbec nepotřebujete. Není vám v té situaci dobře, začínáte být nervózní, což v konečném důsledku odnesou děti, které za to vůbec nemůžou. Co potřebujete, abyste situaci zvládli, aby Vám bylo dobře? Co pro to můžete nejmenšího udělat? Můžete se i zamyslet, co byste v dané situaci poradili své kamarádce nebo kamarádovi (někdy odosobnění a nadhled pomůže). Pokud např. potřebujete, aby děti byly klidné, stačí třeba jen navštívit hračkářství a dát jim do ruky vánoční katalog, který si můžou prohlížet i v obchodech, do kterých Vy potřebujete jít.

Vnímejte své potřeby a nesnažte se o dokonalost. Dokonalost pro Vás nemusí být dokonalostí pro druhé. Když bude dobře Vám, dokážete udělat krásné svátky i pro své nejbližší.

Ivana Prokešová, externí lektorka Attaveny