Po kurzu na společnou dovolenou

Po kurzu na společnou dovolenou

Přípravy podzimních kurzů pro maminky jsou v plném proudu. Kromě Českých Budějovic chystáme kurzy v nedaleké Kremži, v Benešově nad Černou, Jindřichově Hradci a na Nových Hradech. Po delší době se vracíme také do vzdálenější Plzně a poprvé zavítáme do Pelhřimova. A proč se nějakého z našich kurzů zúčastnit? Třeba proto, že díky němu můžete poznat mnoho skvělých žen a navázat nová přátelství.

Maminky do našich kurzů vystupují z různých důvodů. Některé chtějí po letech péče o děti a o domácnost získat čas samy pro sebe, některé chtějí před návratem do práce obnovit nebo doplnit své znalosti, jiné touží najít samy sebe a zjistit, jaká práce by jim přinášela radost. Tyto a podobné důvody se objevují opakovaně. Touhu poznat nové lidi nebo získat nové přátele zmiňují maminky velmi ojediněle. Některé se dokonce svěří s tím, že o kontakt s novými lidmi příliš nestojí.

V průběhu těch čtyř až pěti měsíců setkávání v učebně se však dějí divy. Po překonání počátečního ostychu se začnou maminky svěřovat se svými každodenními starostmi i radostmi. Postupně zjišťují, že řeší podobné věci a uklidní je vědomí, že v tom nejsou samy. Navzdory osobnostním, věkovým a dalším rozdílům nacházejí ve skupince žen – maminek vzájemné porozumění a oporu. Význam toho se ukázal při online výuce, na kterou jsme museli v době nouzového stavu přejít. Věnovat se vlastnímu rozvoji dva půldny v týdnu, plnit úkoly s kolegyněmi z virtuální firmy, a přitom se starat o malé ratolesti nebo pomáhat s úkoly těm starším, bylo pro většinu maminek velmi náročné. Není proto divu, že to některé chtěly vzdát. Přesto se nakonec rozhodly v kurzu pokračovat. A víte proč? Protože by jim ta pravidelná setkání s ostatními maminkami (i když jen přes obrazovky monitorů) zkrátka chyběla. Díky vzájemné podpoře to náročné období zvládly a kurz společně úspěšně absolvovaly.

Bylo by nepravdivé tvrdit, že si vždy rozumí všechny maminky se všemi. Faktem ale je, že téměř vždy vznikne skvělá parta žen, kterou spojují (mimo jiné) společné zážitky získané při našich kurzech. Je běžné, že i po jejich skočení se maminky dál pravidelně setkávají, jezdí na společné výlety s dětmi nebo dokonce plánují společnou dovolenou.

Je krásné být toho všeho součástí. Přijďte se přesvědčit samy.

Kateřina Broncová, koordinátorka z Attaveny