Webových vývojářek je málo, Attavena to chce změnit

Webových vývojářek je málo, Attavena to chce změnit

Víte co se stane, když do googlu napíšete webová vývojářka? Zobrazí se vám výsledky vyhledávání typu: “hledáme webové vývojáře”, “webový vývojář – volná místa”, “vývojář webových aplikací”, atd. Nikde se vám nezobrazí, že by někdo hledal webovou vývojářku. Ne, že by ženy v této oblasti nepracovaly. Dříve bylo typické, že se jednalo o mužskou profesi, tak se označení vývojářka nikde nepoužívalo a to trvá dodnes. Faktem ale je, že žen je v této oblasti velice málo. A je to škoda.

Attavena proto nyní připravuje nový dlouhodobý kurz, který bude zaměřen na vzdělávání žen v oblasti webového vývoje.

Jak se říká, člověk by měl přemýšlet nad věcmi odzadu. Zkusili jsme si tedy představit, jak by měla vypadat absolventka kurzu. Co by si měla odnést? Co má být jeho přidanou hodnotou? Kurz bude koncipován tak, aby si klientky po absolvování dokázaly najít práci především v této oblasti. Co k tomu ale budou potřebovat? Co je to, co chce každý zaměstnavatel na takové pozici vidět? Portfolio. Jednoduše řečeno, člověk musí ukázat svou práci. Nejlépe weby, které sám vytvořil od začátku do konce. A to bude cílem kurzu. V průběhu čtyř měsíců si klientky vytvoří několik webových stránek, které pak mohou předkládat při přijímacích pohovorech nebo jako své reference.

Reálná ukázka části stránky, kterou budou klientky v kurzu tvořit

Náplní kurzu webová vývojářka bude samozřejmě hlavně vývoj a tvorba webových stránek. My jsme se rozhodli posunout kurz ještě dál. Jak zvýšit šance na to, že se absolventky kurzu stanou konkurenceschopnými vývojářkami? Weby se dnes skládají hlavně z textu, obrázků a videí. Například by bylo fajn, kdyby absolventky uměly obrázky upravovat v nějakém editoru. Co to posunout ale ještě dál. Co kdyby klientky měly možnost strávit víkend s fotografem, který by je dokonce naučil profesionálně fotit. Co kdyby se kromě toho, jak dostat video na webové stránky, učilo i s programem, ve kterém se dají videa editovat – stříhat, spojovat dohromady, přidávat filtry, přechody atd. Pokud je web hlavně o textu, tak co do kurzu zařadit copywriting? Tedy techniky, jak psát text, který u čtenářů vzbudí emoce, bude se jim snadno číst a dovede čtenáře k požadované akci. Proto náš kurz nebude jen o webovém vývoji (i když bude tvořit největší část). Klientky zároveň získají mnohem širší záběr dovedností a znalostí, které budou moci zúročit při své práci.

Vývojové prostředí, ve kterém se bude psát kód

Z takového kurzu pak vzejde člověk, který má vysokou šanci, že se na trhu práce skutečně uplatní. Řekněte sami, čemu byste dali přednost? “Typickému” webovému vývojáři, který bude zaměřený pouze na tvorbu stránek nebo člověku, který vám k tomu všemu pomůže i s úpravou videí, fotek a textů na váš nový web?

Lidem často přijde svět webového vývoje složitý. Hlavně proto, že musí psát kód, který na první pohled vypadá děsivě. Ale nic děsivého to není. Náš kurz ukáže, že je to naopak zábava a člověk si může tvorbu webů skutečně užívat. A ještě za to může dostat slušně zaplaceno.

Podrobnosti k připravovanému kurzu a nezávaznou přihlášku najdete zde.

David Šetek, lektor z Attaveny