Základní úpravy, bez kterých se vaše fotky neobejdou

Základní úpravy, bez kterých se vaše fotky neobejdou

Jistě to všichni znáte. Přijedete z dovolené, těšíte se, až známým ukážete fotky, ale výsledkem je něco, za co se přinejmenším stydíte. A to nemluvím o zvídavých capartech, kteří často nechodí pro upřímnou otázku daleko. Pojďme si tedy ukázat, jak snadno a rychle upravit fotky v základní aplikaci ve Windows.

Dříve než začnete, je potřeba zmínit, že si při úpravě fotek vystačíte s programem, který má Windows 10 ve standardní výbavě, tudíž je zdarma. Stačí pouze otevřít fotku, se kterou chcete pracovat v předinstalované aplikaci Fotky,  v pravém horním rohu kliknout na Úpravy a vytváření a z rozbalovací nabídky vybrat možnost Upravit. Tak tedy vzhůru do toho. Dříve, než uslyšíte některou z následujících otázek.

 „Maminko, kdo je ta ošklivá paní vedle tebe?“

Ať už se vám na společnou fotku u Sagrada Familia připletla opilá prostitutka, skupinka dotěrných mimů nebo chcete pouze upozornit na důležitý detail na fotce, zajisté vám přijde vhod nástroj oříznutí. Ten totiž dělá přesně to, co se od něj dle jeho názvu očekává.

V editoru ho najdete hned jako první horní kartu (což jen potvrzuje jeho důležitost). Samotnou oblast pro ořez vybíráte pomocí čtyř bílých bodů, které se nachází v každém z rohů upravované fotografie. Co když ale potřebujete tzv. průkazovku? Žádný problém, stačí jen v pravém menu zvolit Poměr stran: 4:3 a v té samé nabídce kliknout na Použít orientaci na výšku. To samé platí i pro další standardní formáty fotografií, takže jestli chcete vidět, jak by fotka vypadala na Instagramu, můžete zvolit Poměr stran: Čtverec.

 „Maminko, a to se to moře nevyleje, když je takhle z kopečka?“

Co si budeme nalhávat – vodováhu v rukou nemáme, takže se nám sem tam nepodaří udržet foťák ve správném úhlu a řeka rázem teče do kopce a pro osoby na fotografii přestává platit gravitační zákon. Buďte v klidu. Věřte tomu, nebo ne, děje se to i profesionálním fotografům. Proč to ale na těch slavných fotkách v časopisech nevidíme? Protože není nic jednoduššího, než si křivý obzor srovnat uměle v počítači.

Nástroj Narovnání najdete na stejné kartě jako Oříznutí (Oříznout a otočit). Pokud potřebujete otáčet fotku, která je celá vzhůru nohama, použijte tlačítko Otočit. K detailnější práci s otáčením slouží posuvník Narovnání.

Tajný tip: Pokud se sami sobě více líbíte v zrcadle než na fotkách, zkuste tlačítko Převrátit.

 „Maminko, já se ale tmy bojím.“

A jéje, tady si někdo špatně nastavil foťák. Fotka je tmavá, místy zcela černá a naděje na pěknou vzpomínku z dovolené je ta tam. I s tím se dá něco dělat, ale nebude to zadarmo. Při zesvětlování fotky se totiž vždy snižuje i její kvalita, takže je potřeba k nástroji přistupovat s rozvahou. Ale někdy je lepší špatná fotka než žádná, ne?

Tentokrát se budete muset přesunout na kartu Úpravy. Pod tlačítkem Světlo se nachází proužek s výřezem z fotky a bílý posuvník. S ním stačí pohybovat doleva nebo doprava a výsledek se projeví na samotné fotce. Pokud se ale cítíte na detailnější úpravy, můžete nabídku Světlo rozkliknout a ručně si pohrát i s dalšími posuvníky.

 „Maminko, proč máš tak rudé oči?“

Ačkoliv se kvalita fotoaparátů a zábleskových zařízení neustále zdokonaluje, čas od času se můžete setkat s jevem tzv. červených očí. Člověk se při pohledu na svého rudookého ďáblíka zprvu zasměje, ale to nic nemění na tom, že to kazí celkový dojem z fotky. Takže jo, odbarvit červené oči není nic složitého, ale s rudými žilkami v očích po probděné noci s vaším osobním generátorem křiku už vám editor bohužel nepomůže.

Nástroj najdete opět na kartě Úpravy. Jmenuje se příznačně Červené oči, takže není co splést. Po jeho aktivování a po přejetí kurzorem do oblasti obrázku, se kolem šipky objeví modrý kruh. Ten značí oblast, která bude upravována. Pomocí přibližování a oddalování fotky je potřeba kruh nasměrovat tak, aby kopíroval tvar duhovky. Poté už jen stiskněte levé tlačítko myši. Snadné, rychlé, efektivní.

 „Maminko, tady se mi teda vůbec nelíbíš.“

V poslední části se dostáváme k pomyslnému vrcholu základních editačních úprav. K nástroji, který dokáže velice jednoduše odstranit drobné vady na kráse v podobě nevzhledných pupínků, pih a jiných bodových objektů.

I v tomto kroku se budete pohybovat na kartě Úpravy, nyní však použijete tlačítko Bodová úprava. Kurzor se stejně jako v případě červených očí obklopí modrým kruhem, do nějž musíte schovat objekt, který chcete z fotky odstranit. Klikněte na toto místo a objekt se vyretušuje. No vida, jde to i bez líčení.

Matěj Pecha, lektor Attaveny