Dobrá znalost MS Word je polovinou úspěchu při tvorbě vašeho životopisu

Dobrá znalost MS Word je polovinou úspěchu při tvorbě vašeho životopisu

Šest let mateřské za Vámi, pořád tak trochu „vykojený“ mozek a sebevědomí na jednu nohu kulhá. V takovém stavu se člověku jen těžko představuje, že by měl zase začít fungovat v klasickém pracovním procesu nebo se snad dokonce zúčastnit nějakého přijímacího řízení (a možná ne jen jednoho). Hned první nástrahou na téhle dobrodružné cestě za úspěchem bývá sepsání strukturovaného životopisu. To ve skutečnosti není žádná velká věda. Ale jak s tím hnout? V první řadě se stačí vyhnout několika klasickým nešvarům, na které v mnoha případech vyzrajete využitím funkcí textového editoru MS Word.

  • Nešvar č. 1: Překlepy a „čárková anarchie“ aneb „životopes“

Nic nenaštve personalistu ve Vašem životopise tolik, jako záplava překlepů a neschopnost udělat za použitou čárkou mezeru. Navíc je to přesně to, čeho si hned na první pohled všimne. V tu chvíli jsou Vám všechny mnohaleté praxe a studia s dobrým prospěchem úplně k ničemu. Přitom stačilo jen odkrýt ve Wordu tajemnou kartu „Revize“ a použít kouzelné tlačítko „Pravopis a gramatika“. Tenhle skvělý nástroj s Vámi projde celý dokument, podezřelá slova Vám ukáže a zkonzultuje s Vámi, jak je nejlépe opravit. Ale protože i počítače jsou jenom lidi, pokud se chcete ujistit, zda je Váš dokument opravdu bez chyb, dejte ho ještě přečíst někomu dalšímu ve Vašem okolí.

  • Nešvar č. 2: „Kolik velikostí mezer mezi odstavci použiješ, tolikrát si člověkem“

Je to k nevíře, ale sousloví strukturovaný životopis je opravdu od slova struktura. Tu je tedy radno v životopise dodržovat, aby se člověk, který ho čte, neztrácel v kontextu. Pokud mu naservírujete text, ve kterém od sebe odstavce uskakují v nepřeberném množství variant, za chvíli z něho bude zmatený a ztratí zájem. Navíc je to zase přesně ta věc, která hned při prvním nakouknutí praští do očí a vzápětí odradí. Nejjednodušším receptem, jak si neposedné mezery mezi odstavci ohlídat, je označení celého textu (Ctrl + A) a nastavení všech mezer (ať už za nebo před odstavcem) stejnou velikostí.

  • Nešvar č. 3: Enter a mezerník útočí zásadně ve dvou

Tyhle dvě nejpoužívanější klávesy dokážou napáchat v textech pěknou paseku. Na Enter se „ťuká“ tak dlouho, až je mezera mezi odstavci široká tak akorát. Při stisknutém mezerníku nám kurzor jede po řádku do té doby, než je odsazení od okraje nebo od předcházejícího textu tak nějak zhruba jakoby přesně. Ani jeden z těchto často používaných postupů není správný. Velikosti mezer nastavujeme ručně v nastavení odstavců, k odsazení textu pak samozřejmě slouží tabulátory. Tyhle násilné techniky, kterých se na svých textech dopustíme, velmi rychle odhalí nemilosrdné tlačítko pro zobrazení netisknutelných znaků (sekce odstavec, první řádek úplně vpravo). Použijte ho pokaždé, než někam svůj životopis pošlete. Obzvláště pokud v něm uvádíte, že máte dobrou znalost programu MS Word. Mezery „nasekané“ pomocí Enterů poznáte podle tohoto znaku ¶, ∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙∙ takhle se pak prozradí mnohonásobné použití mezerníku.

  • Nešvar č. 4: „Čím víc fontů, tím víc Adidas“

Je sice skvělé a dech beroucí, že umíte nadpisy ve svém životopise naformátovat širokou plejádou typů písem, ale raději se držte osvědčeného hesla „V jednoduchosti je síla a hlavně krása“. Pravdou je, že s tímhle nešvarem nám Word zrovna moc nepomáhá. Spíše naopak. K užívání nám servíruje nepřeberné množství fontů, které můžeme kombinovat, jak se nám jen zachce. A tahle svoboda se nám často velmi líbí. Tady je tedy spíše na místě doporučení. V jakýchkoliv dokumentech, které tvoříte, nekombinujte dohromady více jak 2 fonty, ani kdyby Vám za to chtěl někdo platit. Úplně postačí kombinovat klasické písmo s tučným nebo podtrženým. Odlišovat můžete také například velikostí písma. 

Životopis je Vaší vizitkou, tak si jí nepokazte. Pokud se Vám podaří vyhnout těmto nešvarům, bude Váš životopis minimálně dobře vypadat hned na první pohled.  A pamatujte! První dojem je jednou z mála věcí, které nedostávají druhou šanci.   

Isabela Okřinová, lektorka Attaveny