Jak nejlépe prodat své počítačové znalosti v životopisu?

Jak nejlépe prodat své počítačové znalosti v životopisu?

V kurzech Attaveny si klienti zdokonalují své počítačové dovednosti, kterými se pak mohou dobře prezentovat v životopise. Jak je ale co nejlépe prodat a jakým způsobem je správně do životopisu napsat?

Hned na úvod musíme rozlišit, zda se CV, jak se životopis často zkracuje, zaměřuje na specifickou pozici v IT či nikoli. Jinak bude vypadat životopis vývojáře či programátora a jinak ten směřovaný na administrativního pracovníka. V článku se budu zabývat spíše druhým zmíněným typem.

Počítačové dovednosti se v životopisu uvádějí do samostatného odstavce se stejnojmenným nadpisem, nebo do souhrnné oblasti „Další znalosti a dovednosti“ spolu s jazyky, vlastnictvím řidičského průkazu apod. Podobně jako u jazykových znalostí je potřeba uvést úroveň počítačových znalostí – třeba expert nebo uživatelská znalost. Jenže, co je to uživatelská znalost? Pod tímto pojmem se dá bohužel představit leccos. Nevěšte však hlavu, můžete si pomoci nějakou konkrétní klasifikací (např. Europass)

Pokud máte za sebou konkrétní počítačové kurzy či třeba ECDL nebo jiné zkoušky, určitě je v životopisu zmiňte.

Vždy vypisujte jen programy, které se dají využít k práci. Pozor na souhrnný pojem „MS Office“ – zaměstnavatel se může oprávněně domnívat, že zvládáte všechny programy z tohoto kancelářského balíku (např. MS Access) a vy si tím můžete zbytečně naběhnout. Kromě obligátního Wordu a Excelu je v životopisu vysloveně vhodné uvést další programy (prezentační, grafické aplikace apod.). Pokud jste pracovali v určitém modulu SAP, určitě tuto zkušenost také zmiňte. Stejně tak jiné podnikové informační systémy či konkrétní účetní programy. 

Připravte se na to, že váš možný budoucí zaměstnavatel bude chtít znát úroveň vašich znalostí víc do detailu. Zejména, pokud se hlásíte na kancelářské pozice. Při pohovoru se pravděpodobně objeví otázka na to, co opravdu umíte. Určitě se neshazujte frázemi typu „S Excelem pracuji denně, ale kontingenční tabulky mi moc nejdou“. Nebo ještě hůře „S Excelem jsme dělali ve škole, už si to moc nepamatuji.” Jděte na pohovor s tím, že si zmíněné programy oprášíte ještě předtím, než na dotaz dojde. Pak už se jen pochlubte tím, co opravdu umíte a co konkrétně jste v daném programu dělali. Některé pohovory se neobejdou ani bez praktického přezkoušení toho, co opravdu umíte.  A to až překvapivě často. Připravte se tedy na to, že vás posadí k počítači a dají vám pár úkolů.

Na závěr jedna rada: o úrovni vašich počítačových znalostí nejvíce vypovídá vzhled samotného životopisu i podoba e-mailu, ve kterém jste jej zaslali. Pamatujte na to, že si personalista s největší pravděpodobností zobrazí netisknutelné znaky a hned pozná, zda Word používáte jen jako psací stroj, nebo zda s ním opravdu umíte. Důležité je také vhodné pojmenování samotného souboru, vzorná a bezchybná podoba emailu (se správným oslovením, pozdravem i podpisem, s poznámkou v těle mailu o příloze, bez chyb), ale také třeba vaše samotná  e-mailová adresa. Pokud máte nějakou atypickou adresu, určitě si pro tyto účely vytvořte novou, ideálně ve standardním tvaru: jméno tečka příjmení.

Jakub Lang, lektor Attaveny