Jeptiška a červené kalhotky

Jeptiška a červené kalhotky

Víte, proč by neměla nosit jeptiška červené kalhotky? Proč není červená sukně vhodná na jednání a na rande naopak ano? O významu barev a jejich působení na člověka věděli už staří Řekové. Naše společnost je však hodně ovlivněna médii, která prezentují módní firmy. Celý byznys kolem módy, který nám doporučuje, co, kdy, kam a proč nosit, má jediný cíl – prodat za účelem zisku. Doporučované sezónní barvy a styly nám často nesluší a spíše nás a naši individualitu utlumují. Dobře zvolené barvy i styl oblečení probouzí náš potenciál a dodává nám sílu a energii do našeho konání. V případě potřeby nám pomáhá nalézat klid a uvolnění.

Vraťme se k původní otázce a zamysleme se společně nad příběhem jeptišky, který uvádí B. Baginski: “Jednoho dne přišla do naší ordinace jeptiška a stěžovala si na určité problémy v oblasti hýždí. Když pak ležela na stole pro pacienty, nestačil jsem se divit. Měla nápadně ohnivě červené spodní prádlo, ačkoliv svobodné prožívání sexuality bylo pro tuto řádovou sestru sotva možné.” Zde byla tedy barva nošeného spodního prádla přímo kontraindikační, neboť podněcovalo její sexualitu. Fialové kalhotky by jí pomohly ubírat se více duchovním směrem, modré by její sexuální energii utlumovaly nebo neutralizovaly.

Působení barev

Barvy našeho oblečení, stejně jako barvy, které nás obklopují, na nás působí. Proto rádi jezdíme k moři, chodíme do lesa, pozorujeme západy slunce, díváme se do ohně. Každá barva nám něco přináší. Barvy působí na naše energetická centra, čakry, které jsou také barevně odlišené. Čakry souvisí s tématy, které potřebujeme v našem životě podpořit a rozvíjet, nebo je dořešit a nalézt v této oblasti harmonii a vnitřní klid.

Ivana Prokešová s barvami duhy

Barva, která nás podpoří při jakékoliv příležitosti, je bílá. Dodá nám energii, začneme zářit, přinese nám vnitřní klid a harmonii. Černá nás utlumuje, schováváme se do ní i za ní. Přináší smutek. V situacích, kdy nám není psychicky dobře, může naše trápení ještě prohloubit. Žlutá, stejně jako zlatá, nám přináší energii a vitalitu. Červenou můžeme aktivovat naši fyzickou sílu. Oranžová působí, stejně jako červená, na naši sexualitu. Zatímco červená ale podněcuje fyzický chtíč a vášeň, oranžová je sexualita propojená s láskou. Na jednání, kde mohou nastat vypjaté situace, není červená vhodná, neboť rozdmýchává negativní emoce. Světle růžová dělá dobře našemu srdci, otevírá ho lásce. Sytě růžová působí na naše ego. Světle zelená podporuje vše nové a vznikající. Tmavá nám přináší vnitřní zklidnění. Smaragdová má nejen uklidňující, ale i léčivé účinky. Modrá je barva komunikace, pomáhá zmírňovat vypjaté situace. Tmavě modrá přináší hluboký klid. Fialová je barva transformační a vyššího poznání. Pokud se potřebujeme uzemnit, zvolíme hnědou. Šedá je barva neutrality. Pokud nejsme schopni danou barvu nosit v její sytém odstínu, můžeme zvolit odstíny světlejší a jemnější.

Správně zvolené oblečení

Pokud nevíte, jaké barvy oblečení zvolit, aby vám v nich bylo příjemně, jednotlivé kousky se Vám dobře kombinovaly a všechno hezky ladilo, máte několik možností. Prvním krokem je najít Váš osobní styl. Pomoci Vám může metoda OCTO CODES, v níž módní návrhářka Táňa Havlíčková definovala osm stylů: romantička, dáma, diva a avantgarda. Označují se jako styly jinové. Druhým typem jsou styly jangové: sporťačka, ležérní, rebelka a hvězda. Druhým krokem je barva oblečení. Pokud si nevíte rady s volbou barvy, můžete se obrátit na vizážistku. Poradí Vám nejen s výběrem barev, ale doporučí i materiály a styl oblečení. Pokud chcete jít víc do hloubky a podpořit i svá energetická centra, můžete vyzkoušet Barevné ladění oblečení.

Ivana Prokešová, externí lektorka Attaveny

Literatura:

CAYCE, E. Tajemství lidské aury. Bratislava: Eko-konzult, 1994 ISBN 80-967157-6-3

PALOUČEK, J. Poselství barev. Brno: Integrál, 2009 ISBN 978-80-87176-17-7

SHALILA, S., BAGINSKI B. J. F. Základní kniha o čakrách. Praha: Pragma 1993 ISBN 80-85213-36-2

HAVLÍČKOVÁ T. 8 klíčů k vaší duši., E-bookWINTEROVÁ, B., Blog o životě a stylu (winterinparis.blog)